Jesień to dobry czas na przesadzanie roślin w ogrodzie. Jest chłodno, dużo deszczu co sprzyja dobremu ukorzenieniu się rośliny i „przyjęciu się rośliny”. Jesienią warto pomyśleć o nowych nasadzeniach w ogrodzie i wykorzystać rośliny które pięknie wyglądają i jednocześnie mają właściwości oczyszczające powietrze. Nie doceniamy roślin liściastych w naszych ogrodach, a szczególnie drzew. Często słyszę że sadzenie drzew w ogrodzie jest kłopotliwe i jest dużo pracy, szczególnie jesienią… Nic bardziej mylnego: drzewa liściaste mają bardzo dobry wpływ na człowieka. Szum liści działa kojąco, jesteśmy bliżej natury, latem możemy odpoczywać pod drzewem które pięknie wygląda w ogrodzie i jednocześnie daje cień. Drzewa chłodzą i jednocześnie nawilżają powietrze. A jesienią wystarczy odpalić kosiarkę do trawy i zebrać w ten sposób opadłe liście! Drzewa pokryte liśćmi pochłaniają aż 85% osiadającego na nich kurzu i spalin. Co gdy spadają liście? Nie ustaje ich dobroczynny wpływ. W stanie bezlistnym zdolność pochłaniania przez drzewo spada jedynie o 25%. Rośliny iglaste gorzej znoszą zanieczyszczenie powietrza. Pod wpływem kurzu i toksycznych związków gorzej rosną i brunatnieją.
W Chinach buduje się przy drogach izolacyjne pasma zieleni z sześciu rzędów drzew, w Niemczech zaleca się pasma trzyrzędowe… W Polsce niestety czasami wzdłuż dróg zapomina się posadzić cokolwiek lub, co gorsza, wycina drzewa, nie pozostaje nic innego, jak samemu zawalczyć o jakość powietrza, którym oddychamy, i zbudować własną zieloną ochronę, przeznaczając na to kawałek własnego ogrodu. 10 metrowe drzewo (typowe liściaste miejskie drzewo alejowe) produkuje średnio 118 kg tlenu / rok. Oczywiście to jest wynik bilansu, czyli uwzględniono pobieranie tlenu przez drzewa w procesie fotosyntezy, czyli oddychania. (Człowiek zużywa ok. 176 kg tlenu/rok).
Wiadomo, że im większa masa zieleni, tym większa skuteczność fitoremediacji. Fitoremediacja polega na zastosowaniu roślin, które są zdolne do wzrostu w skażonym środowisku, a oprócz tego oddziałują na biologiczne, chemiczne i fizyczne procesy mające na celu usunięcie substancji szkodliwych z układu biologicznego. Duże drzewa: robinie akacjowe, brzozy i topole – rosnące na granicy działki wyłapią więcej pyłów i zanieczyszczeń niż szczepione miniaturki. Z krzewów świetnie się sprawdzają forsycje, tawlina i pęcherznice Aby oddychać czystym powietrzem, warto w pobliżu domu posadzić dąb, jesion, klon pospolity, jarząb czy polną gruszę – dzięki włoskom lub woskowemu nalotowi zbiorą swoimi liśćmi najwięcej pyłów zawieszonych. Jeśli dysponujemy małą działką, ogrodem posadźmy mniejsze drzewa i krzewy które doskonale będą oczyszczać powietrze: robinia ‚Umbraculifera’, klon ‚Globosum’, jesion pensylwański ‚Crispa’ albo stożkowa brzoza brodawkowata.
Inne krzewy i drzewa do małych i dużych ogrodów: Berberys (różne gatunki), glediczja trójcierniowa, irga błyszcząca, jaśminowiec wonny, karagana syberyjska, kolkwicja chińska, krzewuszka cudowna, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska, śnieguliczka biała, amorfa krzewiasta, brzoza, budleja Dawida, hortensja bukietowa, katalpa pospolita, leszczyna turecka, lipa – srebrzysta i krymska, magnolia pośrednia, miłorzęb chiński, ognik szkarłatny, oliwnik srebrzysty, pięciornik krzewiasty, pigwowiec, robinia akacjowa, rokitnik pospolity, róża pomarszczona, sumak octowiec, złotokap, tamaryszek, wierzba biała.
Autor: MKB