Wokół nas żyją dziesiątki gatunków dzikich pszczół. Szacuje się że w Polsce żyje około 450 gatunków dzikich pszczół. Najpopularniejsze są Murarki ogrodowe – dzikie pszczoły samotnice. Pszczoły te są niegroźne dla człowieka. Dzika pszczoła, taka jak murarka, żądlącej broni nie posiada. Ma to związek z nieprodukowaniem przez nią miodu, do którego obrony służy żądło. W warunkach stworzonych przez człowieka żyją w kolonii, ale nie współpracują ze sobą i nie maja królowej. Każda pszczoła jest samodzielna i niezależna. Jest doskonałym zapylaczem kwiatów, praca i opieka nad potomstwem zajmuje jej całe życie. Murarki wymiarami ciała zbliżone do pszczoły miodnej , ale nie produkują miodu – ich jedynym celem jest zapylanie kwiatów. Wśród dzikich zapylaczy są trzmiele tworzące czasem bardzo liczne rodziny i pszczoły samotnice zakładające swoje gniazda. Niektóre gatunki dzikich pszczół przewyższają pszczołę miodną w skuteczności zapylania pewnych gatunków roślin, zwłaszcza tych, u których budowa kwiatu uniemożliwia pszczole miodnej dostanie się do nektaru.
Murarki ogrodowe to wczesnowiosenne pszczoły- ich loty trwają od pierwszych dni kwietnia, do końca czerwca. Okres ten pokrywa się z czasem wiosennego kwitnienia większości roślin ogrodowych i dlatego gatunek ten może być znakomitym uzupełniającym zapylaczem sadów, jagodników czy ogrodów przydomowych Żyją krótko, tylko około 7-8 tygodni. Po tym czasie umierają, na szczęście wcześniej składają jaja, które dają początek kolejnemu pokoleniu w nowym sezonie.
W naturalnym środowisku murarka ogrodowa gnieździ się w suchych łodygach roślin, trzcinie, wygryzionych przez szkodniki drzewach, suchych łodygach. Takie naturalne kryjówki możemy stworzyć dla nich w domkach – hotelach dla pszczół. Założenie domków dla dzikich pszczół jest bardzo proste. Pszczoły murarki ogrodowe preferują miejsca suche i słoneczne. Ich domek nie może być w żaden sposób styczny z deszczem czy nawet nadmierną wilgocią. Najprostszym sposobem jest użycie do budowy hotelu rurek trzciny które pszczoły chętnie zasiedlają. Można użyć klocków z drewna, z tym że trzeba je wcześniej ponawiercać tak aby pszczoły mogły tam wejść. Nadaje się cegła z dziurkami tzw cegła dziurawka i inne materiały jak grube szyszki, słoma, siano, łodygi bambusa. Takimi materiałami wypełniamy środek domku. Ściany możemy zrobić ze starych desek, skrzynek drewnianych, czy palet. Ważne jest aby domki były umiejscowione w słonecznym, ale osłoniętym od deszczu miejscu. Dobrym pomysłem jest zrobienie zadaszenia nad domkiem. Na zimę domki warto zabezpieczyć przed ptakami, gdyż zimujące w kokonach murarki są ptasim przysmakiem. W tym celu rurki czy całe domki zabezpieczamy siatką o drobnych oczkach. W tak przygotowanych schronieniach murarki składają jaja, zabezpieczają je tak aby następnej wiosny znów zapylać nasze ogrody. Po wylęgu murarki natychmiast opanują ogród i będziemy mogli cieszyć się efektami ich pracy zbierając obfity plon z zapylonych przez nie roślin a także podziwiać te piękne pszczoły.
Autor: MKB