Ekologia stała się ostatnimi czasy bardzo modnym hasłem. Mam jednak wrażenie, że w dobie tak mocno postępującego konsumpcjonizmu zaczyna być ona źle rozumiana. Ekologia to nie jest coś ekskluzywnego na co stać tylko nielicznych. Ekologia to życie w zgodzie z naturą- tak aby bilans tego co zabrałeś i oddałeś wynosił zero. Najprostsze rozwiązania są często najlepsze- no chyba, wszechpanujący konsumpcjonizm tak bardzo nami zawładnął , że jedyną opcją jest zrobienie zakupów po pracy i pędem do telewizora…bo tam zaraz zaczyna się serial.
Jeżeli jednak Ci z Was którzy to czytają postanowili zrobić z życiem coś więcej niż tylko zakupy, a życie w zgodzie z naturą uważacie za jeden z priorytetów to ten cykl artykułów jest właśnie dla Was!! Poruszę w nim kilka zagadnień dotyczących tego jak ograniczyć produkcje śmieci i chemicznych ścieków, chroniąc przy tym nasze otoczenie i zdrowie….i do tego zaoszczędzić.
Tak , zgadza się – wyprodukowanie własnych środków czystości jest tańsze niż kupowanie w sklepie. Dodatkowo jeżeli zaopatrzymy się w większe opakowania naszych komponentów to możemy niskim nakładem zrobić większy zapas- starczy na dłużej (oszczędzamy czas).
Tak- sól – oto jeden z naszych sprzymierzeńców w pracach domowych. Legenda „białej śmierci’ jest mocno przesadzona. Prawda jest taka , że każdy człowiek potrzebuje soli do prawidłowego funkcjonowania i przez całe życie musi ją uzupełniać. Sól również obowiązuje zasada- nie substancja a jej ilość tworzy truciznę. Jeżeli nie żywimy się przetworzoną żywnością- w której zaiste mamy niemal dawki trujące, to przy normalnym soleniu posiłków wyjdzie nam to jedynie na zdrowie.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o soli
Wieczorem posyp dywan solą a rano usuń ją wilgotną gąbką- będzie czysty i kolory będą intensywne
Tępe noże łatwiej naostrzyć jeżeli włożymy je na ½ godz. do słabego roztworu soli
Kolorowe pranie nie będzie płowiało jeżeli dodamy do prania łyżkę soli
Jeżeli chcesz aby firanki nabrały blasku to namocz je po wypraniu w roztworze soli ( na 3 l wody 4 łyżki soli) wypłucz i rozwieś
Brudne kołnierzyki i mankiety przetrzyj gąbką zanurzoną w roztworze 3łyżek amoniaku spożywczego i ½ łyżeczki soli
Sól pomoże pozbyć się zapachu ryb, cebuli lub czosnku z rąk. Przed umyciem dłoni mydłem przetrzyj je delikatnie cienką solą
Przypalone żelazko lekko rozgrzewamy i prasujemy gazetę z cienką warstwą soli
A także wiele innych zastosowań, do których będę jeszcze wracać w dalszej części z przepisami.
Następny sprzymierzeniec- szare mydło naturalne
Antybakteryjny środek do WC
Rozpuszczone w ciepłej wodzie 2 łyżki startego na tarce szarego mydła z dodatkiem 3 łyżek sody oczyszczonej i 10 kropli olejku herbacianego- Wystarczy przelać miksturę do pustej plastykowej butelki, a następnie zaaplikować gotowy płyn do muszli klozetowej.
Delikatny płyn do drewnianych podłóg
W celu przygotowania domowego płynu do mycia podłóg, należy dodać do wiadra z gorącą wodą pół łyżeczki szarego mydła i 5 kropli dowolnego olejku eterycznego. Tak czyszczona powierzchnia będzie nie tylko odświeżona, lecz także pachnąca.
Teraz będzie trochę o związkach , które :
- Mają niską cenę
- Są łatwo dostępne
- Są w pełni ekologiczne- są pozyskiwane i rozkładają się w pełni bez szkody dla środowiska
Soda oczyszczona, soda kalcynowana oraz boraks– na ich bazie można przygotować wszystkie środki czystości o dowolnym zapachu, które nie będą niszczyć ani czyszczonych powierzchni ani ubrań.
Tabletki do zmywarki :
2 szklanki boraksu
· 1 szklankę sody oczyszczonej
· 1 szklankę nadwęglanu sodu
· 1-1,5 szklanki wody lub wywaru z orzechów piorących
1. Mieszamy wszystkie składniki suche w misce.
2. Następnie wlewamy wywar z orzechów piorących (zagotowujemy kilkanaście łupin orzechów piorących w wodzie) lub wodę.
3. Mieszamy wszystko bardzo dokładnie. Powstanie gęsta kremowa masa, która będzie powili zastygać.
4. Przekładamy masę do foremek na lód, pamiętając o tym, że będzie ona zwiększać nieco swoją objętość i należy zostawić trochę wolnego miejsca. (Ja część przelałam do foremek na lód, a pozostałą część do zwykłych plastikowych pojemniczków po serkach – później, jak masa zastygła – podziubałam nożem i na kawałki się pokruszyło).
5. Odstawiamy na kilka godzin, aż zastygnie.
6. I gotowe – wyrzucamy kosteczki w jakiś pojemnik i użytkujemy z zadowoleniem
Płyn do mycia naczyń
450 ml wody
1 łyżka startego na tarce naturalnego mydła
1 łyżeczka boraksu
30 kropli olejku eterycznego – np. mięta, tymianek, cytryna
Zagotuj wodę w czajniku. W misce rozmieszaj mydło i boraks. Wlej do niej wodę i mieszaj do rozpuszczenia składników. Pozostaw do ostygnięcia mieszając od czasu do czasu. Płyn zacznie gęstnieć. Po ostygnięciu dodaj olejek eteryczny i przelej do pojemnika po płynie do naczyń
Uniwersalny płyn do czyszczenia kuchni
1 szkl wody destylowanej
½ szkl octu
¼ szkl wódki
1 łyzka sody oczyszczonej
10- 15 kropel olejku eterycznego
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i przelać do butelki np. z atomizerem (po poprzednim płynie)
Płyn do mycia łazienki
1 szkl wody destylowanej
1 szkl octu
½ szkl wódki
1 łyżka sody oczyszczonej
15 kropli olejku eterycznego
Wykonanie tak jak wyżej.
Płyn doprania
kostka – 100 g szarego mydła
1/2 szklanki boraksu
1/2 szklanki sody kalcynowanej
7,5 litra wody
Szare mydło zetrzeć na tarce
Starte mydło zalać 1 l wrzącej wody i mieszać trzepaczką, do całkowitego rozpuszczenia.
Odmierz po 1/2 szklanki boraksu i sody kalcynowanej. Rozpuścić w 1 litrze gorącej wody. Jest to ważne, aby te substancje rozpuścić przed dodaniem do mydła, ponieważ dodane bezpośrednio mogą się zważyć się.
Do mydła wlać rozpuszczony w wodzie boraks z sodą i mieszać do połączenia składników, a następnie gotować na małym ogniu 15 min.
Do wiadra wlać 1 litr gorącej (ok 60 stopni) wody i wlać mieszaninę mydlaną. Wymieszać i uzupełnić wodą do 7,5 litra. Można dodać 40 kropli olejku eterycznego. Pozostawić na noc lub do wystygnięcia, powstanie gęsty żel. Wlać do butelek po np. płynie do kąpieli. W zależności od ilości wkładu i stopnia zabrudzenia używać od 1/2 do 1 szklanki płynu na pranie.
Proszek do prania
140 g zmielonego szarego mydła (jeśli masz twardą wodę, pomiń mydło)
125 g sody kalcynowana
125 g boraksu
Teraz wszystko wymieszaj. Do średnio wybrudzonego prania używaj 1 łyżkę stołową proszku, zaś do dużych plam 2 łyżki stołowe
Zmiękczający płyn do płukania tkanin
1,5 litra wody
0,5 litra octu
200 ml odżywki do włosów
duży pojemnik z zakrętką
Odżywkę do włosów (najlepiej naturalną) wymieszaj dokładnie z wodą . Przelej do dużego pojemnika , dodaj ocet, wymieszaj- gotowe
No i jeszcze magiczna mikstura na usunięcie pleśni z sylikonu:
Potrzebujesz:
sody oczyszczonej
wody utlenionej
pociętego na paski worka na śmieci
Wymieszaj wodę utlenioną z sodą oczyszczoną. Aby utworzyć pastę do czyszczenia, potrzebujesz 3 łyżek sody oczyszczonej i 3 łyżek wody utlenionej. Pastę nałóż na silikon zainfekowany pleśnią, następnie przyklej do pasty pasek worka i pozostaw na noc. Kolejnego dnia zmyj pastę szczoteczką
Jak widać nie ma w owych przepisach nic skomplikowanego, po pewnym czasie dochodzi się do wprawy i przygotowuje wszystko bez zaglądania w przepis i z własnymi modyfikacjami . Jest to dobry sposób na spędzenie czasu z dzieckiem- wspólne tworzenie środków chemicznych to świetny sposób na przyzwyczajanie od początku do troski o otaczający świat a także na wspólną ciekawą zabawę.
Autor: Eliza Weber